Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna

GŁUBCZYCE

Czytanie to kochanie!


Czytanie rozwija język dziecka, jego wyobraźnię, uczy empatii, pozytywnych zachowań itp. Wspólne czytanie pogłębia bliską relację rodzica z dzieckiem, pozwala na spędzenie każdej wolnej chwili razem, na budowanie bliskości. Dziecko, czytając z rodzicami czuje się bezpieczne i kochane.

Kinder Mleczna Kanapka wspiera ideę wspólnego czytania i rozdaje 50 000 książek!


Na naszą bibliotekę, można głosować już od 2 października 2017 r. Serdecznie zapraszamy do udziału w głosowaniu!Kurator wystawy: dr Barbara Piechaczek

Miejsce: Powiatowe Muzeum Ziemi Głubczyckiej

Czas: Październik - listopad

Fotografia: Członkowie studenckiego koła naukowego fotografii artystycznej FOTON oraz uczniowie i absolwenci liceum plastycznego w Raciborzu pod kierunkiem dr Gabrieli Habrom-Rokosz

Rzeźba: Studenci kierunku edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych PWSZ w Raciborzu pod kierunkiem dra Henryka Fojcika.


PRZEMIANYW holu Biblioteki obejrzeć można wystawę ilustracji do książek dziecięcych, które zostały wykonane przez dzieci z Przedszkola nr 1 im. Marii Konopnickiej w Głubczycach. Prace te przedstawiają sceny z ostatnio przeczytanej przez przedszkolaki bajki. Inspiracją do wykonania ilustracji była wystawa, którą można było obejrzeć we wrześniu w naszej Bibliotece. Dotyczyła ona twórczości ilustratorów nagrodzonych w konkursie organizowanym przez Polską Sekcję IBBY.

Ilustracjom wykonanym przez dzieci towarzyszy wystawa zabawek, która umieszczona jest w gablotach przy wejściu do Biblioteki. Więcej prac autorek można zobaczyć na stronie https://www.facebook.com/SzydelkoweCzary/


Marszałek Województwa Opolskiego Andrzej Buła oraz Dyrektor Muzeum Śląska Opolskiego Urszula Zajączkowska zapraszają na wystawę objazdową pt.: Ważki - zabójcy dwóch środowisk.


W sobotę 9 września w godz. 8.00 – 16.00 zapraszamy do obejrzenia wystawy fotograficznej, której inspiracją są przedwojenne krajobrazy Głubczyc. Autorami fotografii są Dobrawa Błażków i Marcin Panek. Artyści inspirując się przedwojennymi fotografiami miasta, starali się, poprzez uchwycenie podobnych ujęć, pokazać zmiany jakie zaszły w przestrzeni miejskiej na przestrzeni lat. Wystawa będzie dostępna od 9 do 29 września 2017 r. w godzinach otwarcia biblioteki. Dodatkowo podczas zwiedzania wystawy będzie można wirtualnie zapoznać się z całym zbiorem fotografii i rycin, na których pokazane zostały Głubczyce i okolice. Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy!


Zapraszamy do odwiedzenia naszej Biblioteki i zapoznaniem się z treścią pierwszych stron gazet z pierwszych dni II wojny światowej. Tragiczne wydażenia tego okresu, przedstawione przez polskich i zagranicznych korespondentów przypominają o tym jak kruchy jest pokój światowy i ile zła wojna ze sobą niesie. Wystawa pierwszych stron czasopism, dostępna jest w holu głównym. 

Serdecznie zapraszamy.
W piękny słoneczny wtorek Miejską i Gminną Bibliotekę Publiczną w Głubczycach odwiedziły „Słoneczka” i „Gwiazdki” z Niepublicznego Punktu Przedszkolnego „Piccolino”. I choć była to pierwsza wizyta dzieci w Bibliotece, trzeba przyznać, że ich zachowanie było na najwyższym poziomie kultury!!! Za sprawą „Wielkiej księgi przygód Reksia” przenieśliśmy się na wiejskie podwórko. Była też mini pogadanka o bezpieczeństwie podczas wakacji, były super odważne pytanka dzieci o książki i Bibliotekę, była mini wycieczka po Bibliotece (nawet tej części dla dorosłych!) i oczywiście kolorowanki. A już po wszystkim, umęczone lecz zadowolone maluszki udały się z powrotem do przedszkola.

Niezmiernie się cieszymy i zapraszamy do biblioteki– fajnego miejsca spotkań - wszystkie chętne dzieci.

Szaleństwo wyszukiwania informacji na Oddziale dla Dzieci trwa!!! 

W ramach cyklicznych lekcji bibliotecznych Klasy IV oraz V ze Szkoły Podstawowej nr 2 kontynuowały podnoszenie swoich kompetencji informacyjno - wyszukiwawczych. Tym razem w centrum działań znalazły się słowniki i encyklopedie jako źródła informacji. Skupiono się zatem na technice wyszukiwania i indeksowania w wydawnictwach papierowych. Jak zwykle dzieci poradziły sobie bardzo dobrze. I choć zajęcia trwały 5 dni pomiędzy 9. a 15. Maja mądra Głubczycka młodzież widzi konieczność powrotu do biblioteki aby jeszcze lepiej zrozumieć trudne zagadnienia wyszukiwania. W zajęciach wzięły udział wszystkie starsze klasy: 98 dzieci, troje nauczycieli polonistów oraz jedna bibliotekarka;)

Pozdrawiamy serdecznie i zapraszamy do biblioteki wszystkie chętne dzieci.


W poniedziałek 15 maja 2017 r. w naszej Bibliotece odyło się kolejne spotkanie z panią Aliną Babińską - dietetykiem. Tym razem pani Alina wyjaśniła uczestnikom czym jest zakwaszenie organizmu i jak można z nim walczyć. Na prezentacji mieliśmy również okazję spróbować pysznych (oczywiście dietetycznych) wypieków. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za przybycie a pani Alinie za wspaniały wykład.


Zdjęcia ze spotkania do zobaczenia w Galerii

Sławne pary, Skandaliści, Gwiazdy kina - porozmawiamy o celebrytach i twórczości Sławomira Kopera, polskiego pisarza, publicysty i autora ksiażek historycznych, który w 2015 roku został nagrodzony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej.25 kwietnia 2017 r. odbył się finał Konkursu pt.: "Korzenie wielu głubczyczan są na Kresach" - "Szczególne miejsca i wydarzenia we wspomnieniach głubczyckich Kresowian". 

Konkurs w tym roku miał formę plastyczną. Prace zostału ocenione przez wieloosobową komisję i wyłonieni zostali laureaci:

1 miejsce: Alicja Kwiatkowska - ZSCKR w Głubczycach

2 miejsce: Edyta Klimczak - ZSO w Głubczycach

3 miejsce: Magdalena Sadło - ZSM w Głubczycach

Wyróżnienia otrzymali:

Wiktoria Konik - ZSM w Głubczycach

Kamila Tarnawska - ZSO w Głubczycach

Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów. 

Wszystkie prace uczestników są do obejrzenia w holu głównym naszej Biblioteki, do czego serdecznie zapraszamy.

Fotorelacja z finału jest dostępna w galerii na naszej stronie internetowej.
Dyskusyjny Klub Książki -  28 lutego 2017 r. w Czytelni Biblioteki, o godz. 1630 odbyło się kolejne spotkanie DKK, tym razem poświęcone twórczości Josepha Conrada.


W czwartek 23 lutego o godz. 1700 odbyło się kolejne spotkanie z cyklu "ECHA KRESÓW", pt.: "Sentymentalna podróż, Lwów"

W piątek 10 lutego 2017 r. w czytelni Biblioteki odbyło się spotkanie z panią Aliną Babińską - doradcą żywieniowym. Uczestnicy prezentacji dowiedzieli się wielu ciekawych i przydatnych informacji dotyczących żywienia. Pani Alina wyczerpująco odpowiadała na zadawane pytania oraz podpowiedziała jak zmienić swoje nawyki żywieniowe.


Galeria

MiGBPG 2017 r.