Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna

GŁUBCZYCE

Dnia 27.12.2016 r. odbyło się kolejne spotkanie DKK, które dotyczyło literatury czeskiej.


21.12.2016 r. w naszym Oddziale dla Dzieci zagościli uczniowie Szkoły Podstawowej w Grobnikach. Zapoznawszy się z księgozbiorem i obyczajami panującymi w Bibliotece, zrelaksowali się podczas głośnego czytania opowiadania pt:” Moja pierwsza książka na święta”. Po żywej dyskusji na temat ilustracji, z Życzeniami Wesołych Świąt dzieci udały się w podróż powrotną do szkoły. Pozdrawiamy serdecznie i zapraszamy do biblioteki wszystkie chętne dzieci.


16.12.2016 odbyło się ostatnie już w tym roku kalendarzowym spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci i młodzieży w Głubczyckiej bibliotece. Żywa dyskusja wspomagana „grą – kolorowanką” doprowadziła dzieci do ciekawego, acz genialnego w swojej prostocie wniosku: "warto czasami być mniej upartym, ale mieć spokojniejsze życie. A trochę empatii od czasu do czasu również nie zaszkodzi”. Każdy z klubowiczów miał swoje argumenty lecz nie obyło się bez wspólnego dzieła w postaci plakatu z główną bohaterką Kasią w istocie wszystkich możliwych dziecięcych humorkach:). Dzieci zadowolone z możliwości swobodnej wypowiedzi i wzajemnej kontrargumentacji udały się do domów z niecierpliwością czekając na kolejne spotkanie.


Także w naszej Bibliotece można poczuć już świąteczny klimat.


Dnia 9.12.2016 r. Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Głubczycach obchodzi 70-te urodziny!DKK, 29.11.2016.

Na ostatnim spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki omawiana była twórczość Arturo Pérez-Reverte, hiszpańskiego pisarza i reportażysty.


Dnia 23.11.2016 r. Bibliotekę odwiedziły dzieci z Przedszkola nr 1 w Głubczycach. Przedszkolaki z grup Pszczółki i Motylki zwiedziły Bibliotekę i zadowolone opuściły bibliotekę zaopatrzone w wypożyczone książeczki.
Dnia 18.11.2016 r. odbyło się spotkanie organizacyjne z nowo zawiązującą się grupą Dziecięcego Dyskusyjnego Klubu Książki. Uczestnikami były dzieci z III klasy Szkoły Podstawowej nr 2 w Głubczycach. Uczestnicy spotkania wraz z wychowawcą poznali zasady funkcjonowania Klubu oraz umówili się na kolejne spotkanie.


Dnia 25.10.2016 naszą Bibliotekę odwiedzili uczniowie klasy III ze Szkoły Podstawowej w Gołuszowicach. Dzieci poznały zbiory znajdujące się w naszej Bibliotece oraz dowiedziały się jak mogą zostać czytelnikami. Spotkanie przebiegło w miłej i bardzo wesołej atmosferze.Dnia 22.11.2016 r. w Czytelni Biblioteki odbył się finał konkursu "Dary Jesieni". W konkursie wzięli udział pensjonariusze Domów Pomocy Społecznej, podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy oraz seniorzy z powiatu głubczyckiego. Jury po burzliwych obradach wyłoniło pięciu finalistów. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie i gratulujemy zdolności artystycznych.Pisarka, autorka tekstów satyrycznych i słów piosenek, scenarzystka, felietonistka, dziennikarka, jurorka przeglądów kabaretowych.Inteligentna, bystra i ciekawa osobowość, z własnymi niestereotypowymi poglądami, których przed nikim nie ukrywała. Zachowująca zdrowy dystans do świata i do siebie. Oddana miłośniczka zwierząt, szczerze zatroskana ich losem.

ŁUKASZ ORBITOWSKI : INNA DUSZA – DKK – 27.09.2016 r.

Miasto. Zniszczone, obdrapane i brudne kamienice. Zmęczeni ludzie w ubłoconych, wiecznie spóźnionych i zatłoczonych autobusach. Przygnębienie i pustka. I nagle w jednej głowie kiełkuje ta dziwna myśl, nieodparte pragnienie. Bez motywu, bez powodu, jak głód. Tak jakby ciało przejmowała inna dusza, która nakazuje to zrobić, i nie można od niej uciec. Pewnego dnia miasto zatrzyma się przerażone zbrodnią.


Dnia 23.09.2016 r. naszą Bibliotekę odwiedziły dzieci z Przedszkola nr 3. Dla przedszkolaków była to pierwsza taka wizyta. W trakcie pobytu w Bibliotece dzieci z zainteresowaniem pooglądały książeczki dla nich przeznaczone, wysłuchały krótkich opowiadań i zadowolone udały się do Przedszkola.
"Śladami polskości po Kresach II RP" - taki tytuł nosi wystawa fotografii Edwarda Bienia, którą można zobaczyć w naszej Bibliotece. Autor odbywając sentymentalną podróż do czasów dzieciństwa sporządził dokumentację miejsc i zabytków związanych z dawnymi Kresami Rzeczypospolitej. Tę wystawę powinni zobaczyć nie tylko miłośnicy dawnych polskich ziem, ale przede wszystkim przedstawiciele młodego pokolenia, dla którego Kołomyja, Łuck czy Tarnopol nie zawsze kojarzą się z Polską.


Projekt "I love Głubczyce" - lekcja w Bibliotece.


Zapraszamy na wystawę pt. "Sam nie palę i innym odradzam".Piękna pogoda, pyszna kawa oraz gościnne progi kawiarni "białaczarna" sprawiły, że Dzień Publicznego Dziergania odbył się w wyjątkowo miłej atmosferze. W sobotę 18.06.2016 r. entuzjastki robótek ręcznych spotkały się, aby wspólnie tworzyć, wymienić się doświadczeniami oraz pokazać swoje wyroby. Jak widać tworzyć może każdy - mały i duży.


8.06.2016 roku odbyło się ostatnie, przedwakacyjne spotkanie z uczestniczkami Dziecięcego Dyskusyjnego Klubu Książki.


8.06.2016 gościliśmy w bibliotece Pawła Kowalczyka, autora książki "Czerwone drogi Auroville". Pisarz opowiedział zgromadzonej młodzieży o idei wolontariatu w Indiach oraz o tamilskich wioskach. Spotkanie było bardzo interesujące oraz niezwykle inspirujące.


Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki 31.05.2016 r.


Wizyta przedszkolaków - 25 maja 2016 r.


Dnia 19.05.2016 roku w naszej Bibliotece odbyło się w ramach Dziecięcego Klubu Dyskusyjnego Książki spotkanie z panią Anną Frączek. Pisarka opowiedziała przybyłym dzieciom o swoich książkach, ich bohaterach a także o trudach pisania książki. Słuchacze bardzo ciepło i miło przyjęli autorkę.Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna oraz Dom Dziennego Pobytu w Głubczycach jeszcze bardziej zacieśniły współpracę. Oprócz wspólnej organizacji wystaw, spotkań łączących pokolenia, Akademii Zdrowego Seniora, rozpoczynamy digitalizację zbiorów Domu Dziennego Pobytu. Już trwają prace nad kroniką obejmującą lata 1994-1997. Wkrótce będzie można ją podziwiać na Śląskiej Bibliotece Cyfrowej. To nie tylko wspaniała historia, ale również wspomnienia ludzi, których nie ma już wśród nas. Dzięki tym publikacjom zobaczycie Państwo DDP „od środka” - a to całkiem ciekawe miejsce, w którym ciągle coś się dzieje, które daje radość i twórczo wypełnia czas naszym seniorom.


W dniach 10 i 11 maja 2016 r., z okazji Roku Henryka Sienkiewicza, Biblioteka i Dom Dziennego Pobytu w Głubczycach zorganizowały czytanie bajek autora. Dzieci poznały bajkę o Jaśku i wykonały ilustracje do usłyszanego utworu. Na koniec każde z nich otrzymało zakładkę do książki i słodki poczęstunek. Dziękujemy seniorom za poświęcony czas, uśmiech i pomoc w promowaniu literatury wśród najmłodszych.9 maja 2016 r. odbyła się dyskusja się nad twórczością Henryka Sienkiewicza. Tym razem, korzystając z gościnności pani Liliany Dąbrowy z Domu Dziennego Pobytu, podopieczni mogli obejrzeć prezentację multimedialną pt. "Sienkiewicz mało znany", przygotowaną przez pracowników Biblioteki. Po raz kolejny okazało się, że dyskusja nad literaturą może być ciekawa i emocjonująca. W rozmowie odnieśliśmy się również do adaptacji filmowych Sienkiewicza. Spotkanie zakończyliśmy odśpiewaniem piosenki "Hej, sokoły", po czym uczestnicy udali się na przygotowany wcześniej poczęstunek.NORDIC WALKING! Dobre nastroje i ładna pogoda sprzyjają spacerom. Wędrówka z kijkami 20 kwietnia 2016 r.


Spotkanie z ogrodnikiem - czyli jak przygotować działkę na wiosnę.O objawieniach w Medziugorju (Medjugorje) na pewno już słyszałeś. Może ktoś z Twoich znajomych wrócił niedawno z pielgrzymki, może sam przymierzasz się do podróży, a może po prostu coś "obiło Ci się o uszy".

Temat staje się w mediach coraz popularniejszy, opinie są różne – często skrajne. Wielu katolików (i nie tylko) zastanawia się, jak to właściwie jest z tym Medziugorjem. Czy z faktu, że objawienia nie zostały jeszcze zatwierdzone przez Kościół wynika grzeszny charakter angażowania się w pielgrzymki do tego miejsca? Komu wierzyć – kościelnym hierarchom, własnemu proboszczowi, katolickim publicystom, a może znajomym? I o co w ogóle chodzi w tych Maryjnych objawieniach? Od kiedy trwaja? Jaka jest ich treść? Czy są w ogóle potrzebne? Jak do nich podejść?

Na te i inne pytania odpowiada książka Marka Barona, absolwenta teologii, nauczyciela-katechety, działacza Ruchu Czystych Serc (wspólnoty katolickiej). Gdy przed miesiącami autor zwrócił się do mnie jako wydawcy – wiedziałem, że chodzi mu o opublikowanie książki przekrojowej, niosącej wiedzę, jeśli nie w pigułce, to na pewno w pigule. Choć twórca opracowania nie ukrywa swojej fascynacji objawieniami w Medziugorju, wyraźnie oddziela informacje od opinii. Książka została napisana przystępnym językiem, jest wyważona i wzbogacona o wiele materiałów dodatkowych – świadectw, tabel, fotografii; zawiera też bogatą bibliografię.

Warto sięgnąć, bo warto wiedzieć. Zwłaszcza, że temat jest rozwojowy – na pewno będziemy rozmawiać o nim coraz częściej.

Bartosz Sadliński - właściciel Wydawnictwa "Pod Tytułem"

Marek Baron – absolwent teologii (mgr) oraz chemii (lic.) na Uniwersytecie Opolskim; animator Ruchu Czystych Serc – wspólnoty katolickiej; doktorant na Uniwersytecie Opolskim; z zawodu: nauczyciel (religii i chemii); mieszka w Świerklach pod Opolem.Echa Kresów - 28 kwietnia 2017 r.


Akademia Zdrowego Seniora - Nordic Walking


W dniu 7 kwietnia Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Głubczycach gościła pisarkę, Panią Agnieszkę Lingas-Łoniewską. Spotkanie odbyło się w ramach działającego u nas Dyskusyjnego Klubu Książki i ucieszyło fanów autorki. Pani Agnieszka, której książki cieszą się wśród głubczyckich czytelników dużą popularnością, dała się poznać jako ciepła i sympatyczna osoba. Chętnie opowiadała o początkach swej twórczości i wszystkich powieściach, które dotychczas wydała. Na koniec był czas na zdobycie autografu i zrobienie pamiątkowych zdjęć.
Bardzo dziękujemy autorce i naszym czytelnikom, w szczególności członkom naszego DKK, na których zawsze możemy liczyć. Do zobaczenia!!!

Agnieszka Lingas - Łoniewska - wrocławianka, pisząca książki łączące sensacje z romansem, kochająca zwierzaki, Within Temptation i jeszcze kilka ostrzejszych dźwięków.

Autorka książek:
Bez przebaczenia (debiut)
TRYLOGIA Zakręty losu
Zakład o miłość
Szósty
W zapomnieniu
Dirty World (wydana w USA, w 2014 r. ukazała się w Polsce pod tytułem Brudny świat)
W szpilkach od Manolo
TRYLOGIA Łatwopalni, Przebudzenie, Wybaczenie
Obrońca nocy
Brudny świat
TRYLOGIA Szukaj mnie wśród lawendy. Zuzanna, Zofia, Gabriela.
Skazani na ból
Myśli Moje Swobodne (zbiór wierszy, opowiadań i cytatów)
Laureatka konkursu na kryminalne opowiadanie z Dolnym Śląskiem w tle.
Ma także na swoim koncie udział w antologiach literackich:
Książki Moja Miłość
31.10 Halloween po polsku
Zatrute pióra
Tworzy w internecie stronę Czytajmy Polskich Autorów, która ma na celu propagowanie polskiej prozy, prowadzi bloga z recenzjami, organizuje cykliczne konkursy, w których można wygrać książki polskich autorów.
W 2012 roku została uhonorowana Żelaznym Glejtem Ambasadora Krakowskich Targów Książki.
Od 2014 roku członkini Stowarzyszenia Autorów Polskich, oddział Wrocław.
Informacje o autorce zaczerpnięto z: http://www.agnesscorpio.pl/?o-mnie,4Dom Dziennego Pobytu i Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Głubczycach zapraszają na spotkanie z panią mgr Jolantą Kruk oraz młodzieżą z Zespołu Szkół Ogólnokształcących , pt.: "Praktyczne warsztaty z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej". Warsztaty odbędą się 7 marca 2016 r. w Domu Dziennego Pobytu o godz. 1000. Będzie to spotkanie międzypokoleniowe, skierowane zarówno do seniorów, jak i młodzieży. Uczestnicy spotkania zdobędą wiedzę i praktyczne umiejętności na temat tego, jak zachować się w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia poszkodowanych.


Spotkanie autorskie z Tomaszem Wandzelem - 04 marca 2016 r.


Dzień 1 marca został ustanowiony Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. To święto państwowe dedykowane jest bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy walczyli w obronie niepodległości Państwa Polskiego oraz przeciwstawiali się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu. CZEŚĆ ICH PAMIĘCI.


"Echa Kresów". Tematem spotkania będzie ZIEMIA TARNOPOLSKA. Polecamy Państwu ciekawą publikację znajdującą się w zbiorach Śląskiej Biblioteki Cyfrowej, którą udostępniła nasza Biblioteka.
"Przeszłość i zabytki województwa tarnopolskiego : z 160 ilustracjami na 78 tablicach i kartą zabytków"


Dyskusyjny Klub Książki - 23.02.2016 r.


Akademia zdrowego seniora - 04.02.2016 r.


Dyskusyjny Klub Książki - 26.01.2016 r.Echa Kresów - 28.01.2016 r.Dnia 26.01.2016 r. głubczycką Bibliotekę odwiedziły dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 2 – uczniowie kas I, aby obejrzeć spektakl teatralny pt. „Wielkie hece w Bibliotece” w wykonaniu teatru Dla Dzieci i Młodzieży „Moralitet” z Krakowa, mówiący o tolerancji i akceptacji inności oraz potrzebie czytania i szanowania książek. W spektaklu aktorzy ukazali postaci z bajek, które uciekły ze swoich książek. Zaginanie kartek, jedzenie nad książkami i wyrywanie stron to główne grzechy dzieci przy czytaniu. Bajkowe postaci postanowiły zaprotestować i opuściły swoje historie, wróciły do książek dopiero wtedy, gdy obecne na przedstawieniu dzieci obiecały, że będą się dobrze obchodzić z książkami. Występ bardzo podobał się publiczności, co zaowocowało gromkimi brawami.Dyskusyjny Klub Książki - 26.01.2016 r.


Dyskusyjny Klub Książki dla Dzieci - 20.01.2016 r.


Dnia 12.01.2016 r. w Bibliotece Miejskiej w Głubczycach odbyło się spotkanie seniorów z pielęgniarkami Stacji Opieki Caritas. Panie Urszula Łączyk i Krystyna Obiegła na co dzień opatrują chorych w domach oraz udzielają porad dotyczących ich zdrowia. Na spotkaniu opowiedziały o swojej pracy oraz zmierzyły zebranym ciśnienie i poziom cukru we krwi. Serdecznie dziękujemy za przyjęcie zaproszenia.


Od 11 stycznia 2016 r. w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Głubczycach można zobaczyć wystawę haftu i robótek ręcznych.

Ekspozycja liczy kilkadziesiąt różnorodnych prac. Autorkami wykonanych przedmiotów są głubczyckie miłośniczki robótek ręcznych.

Wystawa potrwa do 22 stycznia i czynna jest w godzinach pracy Biblioteki.

Wszystkich serdecznie zapraszamy!


Styczniowe spotkanie robótkowe


Długie zimowe wieczory sprzyjają spotkaniom i rozwijaniu pasji. 11 stycznia 2016 r. w głubczyckiej Bibliotece odbyło się spotkanie robótkowe. Miła atmosfera i doborowe towarzystwo sprzyjało robótkowym dyskusjom, a pomysłowość i zdolności wielu pań wzbudzały podziw i zachwyt „nowicjuszek”. Serdecznie dziękujemy za przyjęcie zaproszenia i podzielenie się swoją wiedzą i umiejętnościami.

Jednocześnie zapraszamy do obejrzenia wystawy haftu i robótek ręcznych. Prace wykonały panie: Renata Korus, Anna Brągiel, Małgorzata Ganczarska, Adriana Mielnik, Edyta Wolny i Danuta Łankowska.Z przyjemnością informujemy, że w numerze 1/2016 "Głosu Głubczyc" ukazał się artykuł pani Liliany Dąbrowy o działającej przy naszej Bibliotece Akademii Zdrowego Seniora. Zapraszamy do lektury.


MiGBPG 2017 r.