Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna

GŁUBCZYCE


Spotkanie autorskie z Krzysztofem Spadło

22 października 2013 roku, w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej mieliśmy przyjemnośc gościć na spotkaniu autorskim Pana Krzysztofa Spadło. Spotkanie odbyło się w ramach Głubczyckich Dni Kultury. Zaproszony autor bardzo ciekawie opowiadał o swej twórczości. Uczestnicy spotkania mieli okazję nabyć książkę i zdobyć autograf autora. Fotorelacja ze spotkania w linku poniżej. Dziekujemy za udział.Została zakończona II edycja kursu komputerowego 50+.

Liczba uczestników chętnych do wzięcia udziału w kursie była tak duża, że zajęcia trwały 6 miesięcy. Kurs obejmował naukę obsługi komputera od podstaw. Głównym celem zajęć było zapobieganie społecznemu wykluczeniu osób powyżej 50-tego roku życia. W kursie mógł wziąć udział każdy, kto ukończył 50 lat. Większość uczestników nigdy nie miała do czynienia z komputerem. Dzięki tym zajęciom kursanci mieli możliwość poznania nowych technologii. Kurs obejmował naukę obsługi komputera, tworzenia i edytowania tekstu, a także poznanie zasad korzystania z Internetu. Duży nacisk położyliśmy na praktyczne wykorzystanie dostępu do sieci, takie jak: przeglądanie stron internetowych, wyszukiwanie informacji, obsługa poczty elektronicznej, komunikatorów, dokonywanie transakcji drogą elektroniczną, sporządzanie pism urzędowych. Zajęcia odbywały się w czytelni Biblioteki w godzinach porannych od 8:00 do 10:00. Na cały kurs składało się 6 spotkań, po 2 godziny każde. Zajęcia prowadzone były równolegle w dwóch grupach, każda grupa składa się z 8 osób. Cały kurs trwał ok. 2 tygodni. Kursanci po zakończeniu szkolenia, chętnie odwiedzają czytelnię i samodzielnie korzystają z komputerów. W czytelni Biblioteki są udostępnione stanowiska komputerowe z bezpłatnym dostępem do Internetu. Wyznaczony cel został osiągnięty. Powoli zmienia się nastawienie osób starszych do nowości technologicznych. Nie przeraża ich kontakt z komputerem. W dobie Internetu stają się pełnoprawnymi członkami globalnej wioski. Powoli zaciera się także różnica pomiędzy pokoleniami.

W piątek 15.11.2013 roku w Czytelni Biblioteki odbyło się spotkanie autorskie z Bartoszem Sadlińskim.

Młody poeta i dziennikarz z Prudnika zaprezentował swoją twórczość. Dzielił się anegdotami związanymi z powstawaniem wierszy, wspominał o swoich wzorcach literackich, a także opowiadał jak kształtowało się jego patrzenie na poezję. Najnowszy tomik pt. „Piosenki na zadany temat” zawiera głównie wiersze stworzone na zamówienie. Ale nie brakuje także osobistych utworów autora. W kameralnym gronie poeta czytał swoje wiersze i chętnie odpowiadał na zadawane pytania.


 


II Ogólnopolska Dyskusja Literacka


W czwartkowy wieczór, 28 listopada 2013 r. w czytelni Biblioteki odbyła się II Ogólnopolska Dyskusja Literacka dotycząca książki pt. „Bezbarwny Tsukuru Tazaki i lata jego pielgrzymstwa”, autorstwa znanego japońskiego pisarza Haruki Murakami. Patronat nad akcją objął Instytut Książki i Wydawnictwa Muza S.A. Haruki Murakami, jeden z najpopularniejszych japońskich autorów, wydał kolejną powieść. Polskie wydanie książki „Bezbarwny Tsukuru Tazaki i lata jego pielgrzymstwa” ukazało się jako pierwsze w Europie. Główny bohater powieści Tsukuru Tazaki jest z zawodu inżynierem i projektuje dworce kolejowe. Jego życie zmienia się w jednej chwili, gdy niespodziewanie zostaje odtrącony przez przyjaciół ze szkoły średniej. Pojawiają się u niego myśli samobójcze i popada w życiową obojętność. Nie umie stworzyć trwałego związku. Nowo poznana kobieta nakłania go do odnalezienia dawnych przyjaciół i wyjaśnienia powodu ich zachowania. Uczestnicy spotkania byli pozytywnie zaskoczeni nową powieścią. Murakami serwuje doskonałą (wielokolorową) alternatywę na szare, jesienne wieczory.


Czesko-polski projekt Regio Litera powoli zmierza ku końcowi
W miesiącu maju 2013 roku zostanie zorganizowana ostatnia, czwarta z kolei, promocją literacka, która zakończony projekt pt.: Wsparcie czesko-polskiej literatury regionalnej i promocja rejonu – Regio Litera“, który dofinansowany został z środków  Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (ERDF). Promocja literacka książki mgr Vladimíra Bluchy „Klucz od domu (Klíč k domovu)“ /2 poprawiona publikacja/ i zbiór wierszy autora raciborskiego dr. Jacka Molędy „Wyszedłem po chleb (Šel jsem pro chleba)“ odbędzie się we wtorek dnia 21 maja 2013 roku o godz. 15:00 w sali obrzędowej ratusza krnowskiego.

W ramach projektu Miasto Krnów opublikowało za współpracy z partnerem polskim, Gminą Głubczyce, osiem publikacji literackich autorów regionalnych, z czego pięć wraz z tłumaczeniem polskim. Razem z książkami opublikowano również kalendarz atrakcji turystycznych regionu przygranicznego. Książki dostępne są do wypożyczenia w bibliotekach w formie drukowanej, a dla amatorów czytników są też do dyspozycji w formie elektronicznej w formacie pdf na stronach internetowych miasta Krnowa www.krnov.cz (w zakładce informacje o mieście – informace o městě, książki elektroniczne – digitální publikace) i na stronach biblioteki krnowskiej www.knihkrnov.cz (w zakładce interesujące linki – zajímavé odkazy, dokumenty elektroniczne – digitální dokumenty).

Projekt dofinansowany został z środków  Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (ERDF).

Česko-polský projekt Regio Litera se chýlí ke konci
V měsíci květnu 2013 bude posledním, v řadě již čtvrtým, literárním křtem zakončen projekt Podpora českopolské regionální literatury a propagace regionu - Regio Litera, který je spolufinancován z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj (ERDF). Literární křest knihy Mgr. Vladimíra Bluchy Klíč k domovu (2., opravené vydání) a sbírky poezie ratibořského autora dr. Jacka Moĺędy Šel jsem pro chleba se uskuteční v úterý 21. května 2013 v 15:00 hod. v obřadní síni krnovské radnice.

V rámci projektu vydalo Město Krnov ve spolupráci se svým polským partnerem, Gminou Głubczyce, celkem osm literárních titulů regionálních autorů, pět z nich vyšlo navíc i s polským překladem, a kalendář turistických zajímavostí příhraničního regionu. Publikace jsou dostupné k zapůjčení jednak v tištěné podobě v knihovnách a navíc pro milovníky elektronických čteček i ve formátu pdf na webových stránkách města Krnova www.krnov.cz  (pod záložkou informace o městě – digitální publikace) a na webových stránkách krnovské knihovny www.knihkrnov.cz (pod záložkou zajímavé odkazy – digitální dokumenty).

Projekt je spolufinancován z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj (ERDF).

24.01.2013 r. odbyło się pierwsze spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy naszej Bibliotece. Pomimo mroźnego wieczoru wzięło w nim udział 7 osób. Każda z nich często odwiedza naszą Bibliotekę i czyta mnóstwo książek. Uczestnicy zapoznali się z podstawowymi zasadami działalności DKK, potem opowiadali o sobie i swoich zainteresowaniach czytelniczych. Biblioteka serdecznie zaprasza wszystkich chętnych do wstąpienia w szeregi Dyskusyjnego Klubu Książki. Najbliższe spotkanie już 26 lutego 2013 roku.


"Wiosenny Kurs Komputerowy 50+"


W marcu 2013 rok rozpoczęła się II edycja Wiosennego Kursu Komputerowego 50+. Po 12 godzinach intensywnej nauki teoretycznej i praktycznego zastosowania zdobytej wiedzy, kursanci otrzymali certyfikaty ukończenia kursu komputerowego w zakresie podstawowym.Z końcem lutego 2013 rok rozpoczęł się I edycja Wiosennego Kursu Komputerowego 50+. Po 12 godzinach intensywnej nauki teoretycznej i praktycznego zastosowania zdobytej wiedzy, kursanci otrzymali certyfikaty ukończenia kursu komputerowego w zakresie podstawowym.Spotkanie DKK - 24.01.2013 r.

24.01.2013 r. odbyło się pierwsze spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy naszej Bibliotece. Pomimo mroźnego wieczoru wzięło w nim udział 7 osób. Każda z nich często odwiedza naszą Bibliotekę i czyta mnóstwo książek. Uczestnicy zapoznali się z podstawowymi zasadami działalności DKK, potem opowiadali o sobie i swoich zainteresowaniach czytelniczych. Biblioteka serdecznie zaprasza wszystkich chętnych do wstąpienia w szeregi Dyskusyjnego Klubu Książki. Najbliższe spotkanie już 26 lutego 2013 roku.


Dyskusyjny Klub Książki

Zapraszamy chętnych Czytelników do uczestnictwa w Dyskusyjnym Klubie Książki

Spotkania DKK

• adresowane są do osób, które lubią czytać i rozmawiać o książkach,

• klubowicze mogą zapoznawać się z nowymi autorami i gatunkami literackimi,

• na spotkaniach mogą podzielić się swoimi wrażeniami z przeczytanej lektury,

• uczestnicy nie musza prowadzić poważnych dyskusji literackich ani znać się na literaturze,

• moderator grupy nie musi znać się na literaturze,

• jest to doskonały sposób na poznanie nowych ludzi oraz świetna zabawa,

• optymalna wielkość grupy to 2 - 12 osób !

• spotkania mogą odbywać się w dowolnym miejscu (biblioteka, szkoła, kawiarnia, pub, dom jednego z uczestników),

• nie mają ściśle ustalonej formy,

• mogą być nieformalne lub uprzednio przygotowane,

• mogą być prowadzone przez moderatora albo przez członków klubu.

Dyskusyjny Klub Książki

Konkurs na recenzję książki „Intrygantki” E.E. Schmitta. 

Zapraszamy wszystkich uczestników Dyskusyjnych Klubów Książki do konkursu na 

krótką recenzję książki E.E. Schmitta: „Intrygantki”. 

Konkurs trwa od 26 marca do 19 kwietnia 2013 roku. 

Przeczytaj książkę, napisz recenzję (o długości max 700 znaków) i wyślij ją na adres 

e-mail: intrygantki@znak.com.pl do 19 kwietnia 2013 roku.

Do wygrania:

3 komplety biżuterii o wartości 300 zł każdy

7 zestawów książek (każdy zestaw zawiera 3 książki) o wartości ok. 100 zł każdy

Wszystkie nagrodzone recenzje opublikujemy na stronie: www.znak.com.pl

http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,3553,Intrygantki#reviews 

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do 30 kwietnia 2013 roku.

MiGBPG 2017 r.