Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna

GŁUBCZYCE

16 grudnia 2009 roku.

Zakończyła sie V tura podstawowego kursu komputerowego dla seniorów. Spotkania odbywały się :

I spotkanie - 12 listopada 2009 r

II spotkanie - 19 listopada 2009 r.

III spotkanie - 25 listopada 2009 r

IV spotkanie - 02 grudnia 2009 r.

V spotkanie - 09 grudnia 2009 r.

VI spotkanie oraz zakończenie tej tury kursu - 16 grudnia 2009 r.

Kolejne tury Podstawowego Kursu Komputerowego dla Seniorów odbedą sie już po nowym roku. Dokładne teminy zostaną podane do wiadomości w lutym 2010 roku. Osoby chętne do udziału w kursie proszone są o wcześniejsze zgłoszenie się do Informatyka Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Głubczycach - Lesława Jabłońskiego, celem zarezerwowania miejsca na przyszłą ture kursu.

10 listopada 2009 roku.

20 listopada odbyło się spotkanie autorskie z pisarką, Panią Joanną Olech. 

Joanna Olech (ur. 1955 r.) . Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Pisarka i ilustratorka, krytyk literacki. Autorka” Dynastii Miziołków”, „Gdzie diabeł mówi do usług”, „Trudnych słówek” i rewelacyjnego” Pompona w rodzinie Fisiów”. Za teksty książek i ilustracje zdobyła wiele nagród i wyróżnień, Jej Czerwony Kapturek (seria Niebaśnie) otrzymał wyróżnienie zorganizowanym przez Polskie Towarzystwo WydawcówKsiążek konkursie na Najpiękniejsze Książki Roku 2005 oraz honorowe wyróżnienie w konkursie Książka Roku 2005 organizowanym przez polską sekcję IBBY. ). Joanna Olech publikuje artykuły na temat literatury dziecięcej na łamach "Tygodnika Powszechnego", "Rzeczpospolitej”. Spotkanie odbyło się 20 listopada o godzinie 1230 w Czytelni Biblioteki Miejskiej.


zdjęcie źródło: gazeta.pl/ Fot. Agnieszka Wocal

01 października 2009 roku.


Powiatowe Muzeum Ziemi Głubczyckiej oraz Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna oferuje pomoc w przygotowaniu prezentacji maturalnych z zakresu kultury (nie tylko tradycyjnej). Serdecznie zapraszamy 10 października 2009 roku o godzinie 1200 do Czytelni biblioteki w Głubczycach.

UWAGA MATURZYŚCI !!!

Powiatowe Muzeum Ziemi Głubczyckiej oraz Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna zaprasza na cykl lekcji muzealnych pt.: "Ludowość w Literaturze polskiej", cz. 1. Renesans, barok, oświecenie, 10 października 2009 roku o godzinie 1100 w Czytelni biblioteki. Lekcję przeprowadzi absolwentka i studentka filologii polskiej (spec. WoK) na Uniwersytecie Opolskim - Barbara Górnicka.

Wstęp wolny, zapisy drogą elektroniczną: barbara_gornicka@op.pl

14 października 2009 roku.

Zakończyła się już IV tura podstawowego kursu komputerowego dla naszych seniorów. Uczestnicy kursu mogli zapoznać się z podstawamii obsługi komputera, Systemem operacyjnym Windows XP, narzędziami (programami), wyszukiwali treści w Internecie a niektórzy po raz pierwszy wysłali pocztę mailową.Poznali tajniki codziennej pracy z systemem i oswoili się z komputerem.26 października 2009 roku.

Pragniemy zaprosić Państwa na spotkanie autorskie z Panią Krystyną Śmigielską. Nauczycielka, animatorka kultury, bibliotekarka, autorka książek dla dzieci i dorosłych. Zadebiutowała w 2006 roku opowiadaniem. Zbieracz grzechów. Jeszcze w tym samym roku nakładem Wydawnictwa Skrzat ukazała się jej powieść dla dzieci i młodzieży. Węszący Renifer, czyli tydzień z ciocią Julią a rok później dla dorosłych Ty to głupia jesteś.


27 października 2009 roku.

V tura podstawowego kursu komputerowego dla seniorów. Rozpoczęcie V tury kursu przesunięte zostało na 4 listopada 2009 roku ze względu na brak możliwości skorzystania z Czytelni w wcześniejszym terminie. Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc przy stanowiskach komputerowych, liczba uczestników jest ograniczona do 11 osób. Chęć wzięcia udziału w kursie należy zgłosić wcześniej u informatyka MiGBP -prowadzący: mgr Leszek Jabłoński


24 września 2009 roku.


Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. E. Smołki w opolu oraz Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Głubczycach zaprasza uczniów liceów województwa opolskiego do udziału w konkursie literackim pod tytułem: "Bronię książki - oskarżam książkę". Regulamin konkursu oraz karta zgłoszeniowa jest dostępna w bibliotece publicznej. Szczegółowych informacji na temat konkursu udziela również WBP w Opolu - Dział Instrukcyjno-Metodyczny. http://www.wbp.opole.pl

01 września 2009 roku.

SPOTKANIE AUTORSKIE z Panią Izabelą Sową. Miejska I Gminna Biblioteka Publiczna w Głubczycach serdecznie zaprasza na spotkanie autorskie, które odbędzie się w Czytelni naszej Biblioteki, dnia 8 października o godzinie 1200.


Życiorys

"Tajemnicza kobieta trzydziestoletnia. Żyje z pisaniny (artykuły, kojące bajki dla spragnionych złudzeń, tłumaczenia, wróżby w chińskich ciasteczkach...) oraz zabawiania studentów opowieściami o magicznej mocy psychologii społecznej. Typowa sowa: większość dnia przesypia ukryta w krakowskich bibliotekach i czytelniach. Budzi się późnym wieczorem i wtedy zaczyna po-tworzyć".

Publikacje w Śląskiej Bibliotece Cyfrowej.

Jeśli mają Panstwo w posiadaniu książki, zdjecia i inne druki związane z regionem głubczyckim i nie tylko a chcieliby aby tak ważne dla społeczeństwa pamiąki nie odeszły w zapomnienie, zapraszamy do udostepnienia takich dokumentów naszej Bibliotece w celu dygitalizacji i opublikowania ich na stronach Śląskiej Biblioteki Cyfrowej. Materiały, muszą być najpierw poddane ocenie możliwości publikacji w ŚBC, pod wzgledem technicznym jak i prawnym (prawa autorskie), a nastepnie opublikowane na stronach ŚBC. Warto przekazać społeczeństwu do wglądu, rzeczy, które mogłyby nie trafić już do szerszego grona. Zapraszam do współpracy.


26 sierpnia 2009 roku. Uwaga! "Kurs komputerowy dla seniorów".

Kończy sie sezon wakacyjny, w związku z tym nasza Biblioteka rozpoczyna kolejny sezon imprez i kursów dla naszych Czytelników. Dnia 09 września 2009 roku, planowana jest kolejna tura, podstawowego kursu komputerowego dla seniorów, organizowanego przez Bibliotekę Publiczną w Głubczycach. W kursie mogą uczestniczya wszyscy chetni seniorzy po wcześniejszym uzgodnieniu z pracownikiem biblioteki. Liczba miejsc jest ograniczona do liczby stanowisk komputrerowych w naszej Czytelni. Dlatego w zajeciach może uczestniczyć jednocześnie maksymalnie 11 kursantów. Jak w poprzednich turach, tak i ta bedzie składać sie z 12 godzin kursu teoretyczno-praktycznego, rozłożonego na 6 spotkań po 2 godziny. Zajecia odbywać sie bedą w każdą środe o godzinie 0900. terminy kursów mogą ulec zmianie o czym uczestnicy bedą informowani na bierząco.


1 sierpnia 2009 roku.

W dniu dzisiejszym został rozstrzygniety konkurs plastyczny pt.: "Moja bajeczna postać literacka". Wszystkie prace naszych młodych Czytelników są przepiekne. Należy zwrócić uwage na zaangażowanie z jakim prace te były tworzone. Wszystkie prace zasługują na szczególne wyróżnienie, aczkolwiek mogliśmy wyłonić tylko trzy rysunki, które mogły być nagrodzone rzeczowo. Dla wszystkich uczestników zostały przygotowane pamiątkowe dyplomy. Oto lista uczestników konkursu:

Michał Naszkiewicz - I nagroda,

Agnieszka Krawiec - II nagroda,

Dorota Naszkiewicz i Kamila Krawiec - III nagroda,

Anita Kwaśnik,

Aleksandra Koziara,

Karolina Wiechetek,

Martyna Kruk,

Robert Lang,

Agnieszka Nowak,

Weronika Zielinska,

Magdalena Sobczak,

Katarzyna Młot,

Błażej Stachura,

Krystyna Siudmak,

Agnieszka Twardochleb.

01 lipca 2009 roku.

W Czytelni Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej odbyła się prezentacja możliwości Systemu Bibliotecznego Mateusz - autorstwa Pana Mirosława Domańskiego. Na prezentacje przybyli przedstawiciele wielu opolskich bibliotek. Prezentację prowadził Informatyk Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Głubczycach - Lesław Jabłoński.


12 czerwca 2009 roku.

Pragniemy poinformować Państwa iż w 2008 roku, nasza Biblioteka podjęła współpracę ze Śląską Biblioteką Cyfrową. Od tego czasu nasza Biblioteka zakupiła sprzęt i oprogramowanie do cyfrowej obróbki zbiorów i ich dygitalizacji. W ŚBC planujemy zamieszczać książki, foldery, zdjęcia i inne cenne materiały, związane zarówno z naszym regionem jak i obejmujące szeroki zakres innych dziedzin wiedzy. O postępach w pracach będziemy Państwa informować na bierząco.29 czerwca 2009 roku.

MiGBP ogłasza konkurs plastyczny dla dzieci pt.: "Moja bajeczna postać literacka" - technika dowolna.

Prace należy oddać w Oddziale dla Dzieci w terminie 01 lipca do 31 lipca 2009 roku. Ogłoszenie wyników nastąpi w dniu 31 sierpnia 2009 roku o godzinie 1200 w wyżej wymienionym Oddziale. Serdecznie zapraszamy do udziału wszystkich naszych młodych czytelników

28 maja 2009 roku. 

W dniach od 26 do 29 maja 2009 r. gościła w bibliotekach publicznych woj. opolskiego Wioletta Piasecka - autorka pisząca baśnie dla dzieci.


W dniach od 27.04 do 30.04. 2009 r. gościła w bibliotekach publicznych woj. opolskiego, oraz naszej Bibliotece Marta Fox .Autorka pisząca dla młodzieży i nie tylko.

Poniżej znajduje sie harmonogram spotkań:

27.04.2009 r.

1.GBP Turawa godz. 900

2.GBP Rudniki godz. 1200

28.04.2009 r.

3. GBP Lubsza godz. 900

4. GBP Pakosławice filia Prusinowice (DKK) godz. 1715

29.04.2009 r.

5. GBP Reńska Wieś godz. 915

6. GBP Walce ( DKK) godz. 1115

30.04.2009 r.

7.MiGBP Biała godz. 900

8.MiGBP Głubczyce godz. 1200


09 marzec 2009 roku.

Otwarto wystawę Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu, z okazji 15 - lecia działalności funduszu.W dniach od 30 marca do 03 kwietnia gościła w bibliotekach publicznych woj. opolskiego Małgorzata Budzyńska. Autorka pisząca dla młodzieży .

Poniżej harmonogram spotkań:

30.03.2009

1.GBP Sidzina godz. 900

2. GBP Łambinowice godz. 1200

31.03.2009

3. GBP Tarnów Op. godz. 900

4.GBP Łubniany godz. 1200

1.04.2009

5. GBP Dobrzeń W. godz. 900

6. MiGBP Głubczyce godz. 1200

2.04.2009

7.MiGBP Gorzów Śl. godz. 900

8.GBP Rudniki godz. 1100

3.04.2009

9. MiGBP Prudnik godz. 900


Od początku lutego 2009 roku, Biblioteka Publiczna Głubczyce zakończyła pierwszy etap wdrażania nowego systemu informatycznego dla Bibliotek: "Mateusz", autorstwa Mirosława Domańskiego. System ten jest programem darmowym i przede wszystkim nowoczesnym. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom Czytelników, staraliśmy się jak najszybciej zrealizować zakładany cel czyli wdrożenie nowego systemu, który niesie za sobą wiele zmian. Dzięki systemowi "MATEUSZ", Czytelnik ma między innymi możliwość:

zdalnego zarządzania swoim kontem bibliotecznym za pośrednictwem strony internetowej biblioteki,

zdalnego zarządzania swoim kontem bibliotecznym przez SMS,

wyszukiwania interesujących go pozycji w katalogu biblioteki na stronie WWW,

informacje na temat fizycznej dostępności pozycji w bibliotece,

Od początku funkcjonowania nowego systemu bibliotecznego, Czytelnikom wydawane są nowe karty biblioteczne, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania systemu i dostępu do konta czytelniczego poprzez stronę WWW. Nowo wydawana karta biblioteczna:

 

Dnia 20 lutego 2009 roku, w Czytelni Biblioteki Publicznej w Głubczycach odbyło się spotkanie autorskie z Panem Konradem Małkiem. Autor bajek dla Dzieci - Podaj mi rękę, kwiatku". Konrad Małek urodził się w 1957r. Akademię Ekonomiczną w Katowicach ukończył w 1980r. Od ukończenia studiów związany jest zawodowo z górnictwem. Interesuje się literaturą od 13 roku życia. Uczestniczy w spotkaniach Klubu Literackiego "Barwy" w Rudzie Śląskiej. Jego wiersze publikował m.in. "Gość Niedzielny". Napisał bajkę dlatego, iż postanowił się odwdzięczyć córkom, że są.


MiGBPG 2017 r.